Про заміну ДПА на ЗНО та популяризацію точних наук, – ґрунтовне інтерв’ю з Лілією Гриневич

Про нововведення у вступній кампанії
– При вступі до ВНЗ цього року для абітурієнтів також запроваджені коефіцієнти, які можуть додати їм балів. Серед коефіцієнтів – галузевий, регіональний і сільський, де домножується для певних груп абітурієнтів їхній результат на незначний коефіцієнт.
Сільські діти, як правило, є в нерівних умовах порівняно з міськими дітьми. І вони отримають невеличку прерогативу. Це, якщо дитина завершила сільську школу і так само місцем проживання її є село в рік випуску, то в цьому випадку буде незначний домножувальний коефіцієнт.
– Так само є галузеві коефіцієнти. Є спеціальності, на яких складніше навчатися, наприклад технічні спеціальності. Це означає, якщо ти обрав таку спеціальність, то теж твій результат буде домножений на коефіцієнт трішки більший, ніж одиниця.
Про електронний кабінет для абітурієнтів
– Студенти, які склали Зовнішнє незалежне оцінювання та мають на меті вступати у виш, повинні створити власний електронний кабінет. Більшість абітурієнтів зможуть зареєструватися на екзамени саме завдяки електронному кабінету. Виняток становлять абітурієнти з окупованих території Донеччини та Луганщини та анексованого Криму.
– Для всіх інших це – єдиний варіант, за допомогою якого майбутні студенти зможуть зареєструватися для вступу до вищого навчального закладу. Тому що саме у Єдиній державній базі освіти будуть опрацьовуватись їхні результати. Потім програма відповідно до пріоритетів, які визначать абітурієнти, їх “розподілить”. Ці списки будуть оприлюднені 1 серпня до 12 години дня. Таким чином абітурієнти побачать, чи потрапляють вони на бюджет, у який саме виш. Крім того, вступникам можуть запропонувати навчання на платній основі, якщо абітурієнт не потрапив на бюджет. Починається вступна програма на освітню програму “Бакалавр” 12 липня, але вже 29 червня ми запрошуємо абітурієнтів відкривати свої електронні кабінети
Про особливості вступу для абітурієнтів з окупованих регіонів
Для українських школярів, які проживають на окупованих територіях Донбасу чи Криму є можливість поступити на навчання до українських ВНЗ навіть якщо вони не здавали ЗНО. На такий крок у міністерстві пішли через те, що ці школярі не можуть повністю вивчати українську мову та історію України, які необхідні для здачі ЗНО.
– Відтак для таких школярів відкрили центри “Донбас-Україна” та “Крим-Україна”. Саме на їх базі можна здати іспити з цих предметів. Це зроблено для того, щоб підтвердити знання абітурієнтів. Окрім того, вступнику треба буде здати іспит з одного з профільних предметів.
– Слід зазначити, у вступній кампанії 2017 року для осіб, місцем проживання яких є тимчасово окупована територія та які отримали документ про загальну середню освіту, прийом на навчання до одного з вищих навчальних закладів, розташованих на території Запорізької, Миколаївської, Одеської та Херсонської областей, здійснюється на конкурсній основі за результатами вступних випробувань у межах установлених квот прийому до вищих навчальних закладів (наукових установ) України. Та, за бажанням самих абітурієнтів, вони можуть обрати будь-яку іншу область.
Про заміну ДПА на ЗНО та популяризацію точних наук
– Вже минулого року українська мова і література мала поєднане ЗНО із Державною підсумковою атестацією. Це важливо і для самих дітей, вони не змушені двічі складати іспит. Якщо вони вже йдуть на Зовнішнє незалежне оцінювання, це можна зарахувати і як Державну підсумкову атестацію. А нам це дозволяє побачити картину по всій країні в результаті досягнення загальної середньої освіти.
– Цього року додалися як ДПА на вибір математика або історія України. Для нас цікаво відслідкувати, який напрямок обирають діти: гуманітарний чи технічний. Я не приховую, що ми зацікавлені розширити вивчення математики у школі. Це дуже важливо для формування логічного мислення, щоб потім діти обирали природничо-математичний напрям. Потім із цих дітей ми матимемо інженерів, програмістів, тих людей, які фактично розбудовуватимуть економіку України.
Про особливості вступу на окремі спеціальності у виші
– У вступній кампанії 2017 року тим, хто хоче навчатися на лікарських спеціальностях в медичних ВНЗ, доведеться отримати мінімум 150 балів з кожного із ЗНО. Це було рішення Міністерства охорони здоров’я. Вони встановили планку. Мінімальний бал повинні мати навіть ті, хто вступатиме на платну форму навчання. Встановлюючи такі рамки, ми, безперечно, розуміємо, що таке рішення може призвести до скорочення кількості студентів, які навчатимуться на платній формі.
Про Зовнішнє незалежне оцінювання для студентів
Тим бакалаврам, які в 2018 році захочуть поступати в магістратуру, доведеться здавати Зовнішнє незалежне оцінювання. Зокрема, у нас в планах запроваджувати ЗНО з іноземної мови для магістратури. Тому що якщо ви йдете в магістратуру, то вам треба довести свій рівень знань з іноземної мови.
– На превеликий жаль, якщо ми зробили доступ без хабарів на перший курс для бакалаврату, то дуже часто це хабарництво перенеслося на магістратуру, де немає ЗНО. І найбільш погану репутацію мала магістратура з права. Цього року кожен бакалавр права, який буде вступати в магістратуру права, повинен скласти ЗНО. Таке рішення дозволить визначити, як готують правників в кожному з університетів.
Про оновлення програми для початкових класів
– До 1 вересня 2018 року планується перепідготувати 22 тисячі вчителів молодших класів. Звичайно, що це буде короткотривала підготовка, а не повний курс, який проходять учителі кожні 5 років. Ми робимо цю перепідготовку у так званий змішаний спосіб. Ми підготуємо дистанційний курс для вчителів у регіонах, щоб вони могли безперервно навчатись.
– Якщо вчителі хочуть бути конкурентними в системі освіти, вони також змушені вчитися і змінюватися. Не можна вчити теперішніх дітей, так як учили 20-30 років тому. Зараз з’являються інші, нові виклики перед молодою людиною, перед громадянином. Зрозуміло, що школа також повинна оновлюватися. Ми будемо мотивувати вчителів учитися і дамо їм для цього доступ. Кожна школа буде зобов’язана організувати доступ учителя до інтернету.
Про реформу, яка якісно покращить шкільну освіту
Основна глобальна реформа нової української школи на основі компетентнісного навчання в нас розпочинається у 2018-2019 навчальних роках. Це буде новий стандарт освіти, це потребує перепідготовки вчителів. Це буде новий спосіб навчання в початковій школі. Запропонований метод навчання є новим для України, але не є новим для освітніх систем світу.
– Наразі відбулось публічне обговорення навчальних програм для 5-9 класів. Їх почнуть запроваджувати на основі компетентнісного підходу для 5-9 класів вже з 1 вересня наступного навчального року. Це треба, бо ці діти не можуть чекати. З ними теж треба працювати саме зараз.

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Чи може вчитель піти у відпустку отак посеред навчального року

Привітання з отриманням дипломів “магістра”

Положення про батьківські збори